Zaznacz stronę

Morskie zmagania i wyścig o żeglarskie trofea – tak w skrócie można opisać regaty, również te, które odbywają się w Polsce. Volvo Gdynia Sailing Days, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych oraz Energa Sailing Cup Sopot to w bieżącym roku najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenia z punktu widzenia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Volvo Gdynia Sailing Days to największy cykl regat w naszym kraju. Zawody te odbywają się na wodach Zatoki Gdańskiej. W tym roku regaty odbyły się już po raz 17-sty. Jak podkreśla dyrektor imprezy, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera, Volvo Gdynia Sailing Days to swego rodzaju festiwal sportowy prezentujący piękno morskich sportów. Podczas regat można oglądać zmagania dzieci, profesjonalnych zawodników oraz starszych żeglarzy. Uczestnicy regat to nie tylko Polacy – w tym roku, w klasie 29er (bardzo szybkiej klasie) brały udział również Brytyjki. Co więcej, zawody gromadzą przedstawicieli i wielbicieli różnych klas – jachtów balastowych, jednostek jedno- i dwuosobowych, jachtów morskich, katamaran oraz windsurfingu.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to impreza odbywająca się w sierpniu, w Pucku. W tym roku, Olimpiada odbędzie się już po raz 22-gi. Organizatorami regat są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Żeglarski oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku. Zawody odbywają się na wodach Zatoki Puckiej. Młodzież startuje w różnych klasach (Optimist, Laser 4.7, Techno 293, Cadet oraz l’Equipe) i kategoriach (o przydziale do danej grupy decyduje kryterium wiekowe). Regaty odbywać się będą na trasach trapezowych, a także na wiatr i z wiatrem. Zgodnie z założeniem organizatorów, każda edycja regat ma się rozegrać na dwóch trasach.

Energa Sailing Cup Sopot to tak naprawdę finałowe regaty odbywające się na wodach Zatoki Gdańskiej, przy sopockim molo. By dostać się do ścisłego finału należało przejść lipcowe eliminacje odbywające się w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku, a także Charzykowych. W ramach eliminacji i finału zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach klasy Optimist. Celem każdego z uczestników jest udział w programie młodych talentów i zdobycie stypendium będącego wsparciem dalszej kariery sportowej, zarówno w klasie Optimist jak i w wyższych klasach. Zawody organizowane są z myślą o nastoletnich, utalentowanych zawodnikach w klasie Optimist. Należy powiedzieć, iż Energa Sailing Cup Sopot to nie tylko zawody żeglarskie. Wydarzenie obejmuje również zajęcia żeglarskie dla dzieci, a także wsparcie żeglarskiej reprezentacji naszego kraju. Regaty mają na celu nie tylko wyłonienie prawdziwych morskich diamentów. Założeniem wydarzenia jest również odpowiednie przygotowanie kolejnych żeglarskich pokoleń, które mają zasilić grono silnej reprezentacji Polski.