Zaznacz stronę

Żeglarstwo to sport bez wątpienia piękny, ale również niesamowicie wymagający. Każdy kto próbował walczyć z łódką na małym jeziorze bez wątpienia zgodzi się z taką oceną. Niewielkie jeziora, na których będziemy widzieć brzegi to jednak początek prawdziwego żeglarstwa. Co mają powiedzieć ci, którzy brzegu nie widzą i walczą w najbardziej znanych regatach na świecie? To właśnie o nich postaramy się tym razem powiedzieć, wspominając te zmagania żeglarzy, które toczą się od lat.

Sydney – Hobart

Regaty żeglarskie Sydney – Hobart to jak Paryż – Dakar dla rajdowców. Znana i wyczekiwana na całym świecie impreza organizowana jest przez Cruising Yacht Club of Australia we współpracy z Royal Yacht Club of Tasmania. Żeglarze swoje zmagania rozpoczynają zawsze w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia określanych w Australii jako Boxing Day. Start następuje z Sydney meta zaś w Hobart osiągnięta będzie po przepłynięciu 630 mil morskich. Przez wielu żeglarzy zmagania określane są jako najtrudniejsze na świecie regaty wymagające wyjątkowych umiejętności.

Pierwsze regaty miały miejsce w roku 1945, od tego momentu z każdym kolejnym rokiem prestiż zmagań na trasie Sydney – Hobart stale rósł. W wyścigu biorą udział tak zwane maxi jachty mające nawet do 70 stóp długości. Największą estymą cieszy się każdoroczny zwycięzca uznawany powszechnie za najlepszy, najbardziej rozwinięty maxi jacht na świecie. W ostatnich latach króluje na trasie do Hobart jacht Wild Oats XI, który ustanowił w 2012 roku rekord trasy godzin, 23 minut i 12 sekund. Ostatnie regaty z roku 2015 niespodziewanie zakończyły się zwycięstwem amerykańskiego jachtu Comanche.

Ciekawostki:

  • do tej pory w sumie brało w regatach udział prawie 5100 jachtów, jednak statystycznie zmagania kończy jedynie nieco ponad 80%
  • najwięcej jachtów wycofało się w roku 1984 – aż 70%.
  • najmniejszy jacht miał jedynie 27 stóp i startował w 1978 roku.
  • największy jacht to 100 stóp
  • najwięcej razy (7) wygrywał jacht Morna oraz NSW/VIC
  • jacht Tony Cable zaliczył aż 45 startów
  • najstarszym jachtem była Maluka zbudowana w 1932 roku, a w regatach brała udział w roku 2008.

Giraglia Rolex Cup

Słynne zmagania na wodach Morza Śródziemnego odbywają się już od 63 lat. Są to jedne z najważniejszych i najbardziej znanych regat morskich na świecie. Niezwykle charakterystyczne będzie to, że w zmaganiach biorą udział zarówno żeglarze profesjonaliści jak i też bogaci amatorzy żeglujący dla przyjemności. Wyścig w trakcie regat Giraglia Rolex Cup odbywa się w okolicach St. Tropez, w bliskiej odległości skały La Giraglia. O zwycięstwo w zmaganiach walczą najlepsi żeglarze z całego świata.

Copa del Rey

Regaty od Puchar Króla odbywające się już od ponad 30 lat to w środowisku żeglarskim wydarzenie o charakterze sportowym i towarzyskim. Na wodach w okolicach Majorki spotykają się najlepsi specjaliści od żeglowania walczą o laur Hiszpańskiego Króla. W minionym roku po raz pierwszy w zmaganiach brał udział nasz rodzimy jacht PorFavor. Zwycięstwo w tych regatach należy do najbardziej prestiżowych spośród wszystkich zmagań na wodach Morza Śródziemnego.