Zaznacz stronę

Mazury bez wątpienia należą do jednych z najpopularniejszych wśród turystów zakątków Polski. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich swym urokiem przyciąga każdego roku tłumy letników. Jedną z najbardziej znanych miejscowości w tym regionie są Mikołajki. Tutejsza wioska żeglarska od lat ceniona jest przez wodniaków. Jezioro Mikołajskie to dla miłośników sportów wodnych prawdziwy raj.
Dla kajakarzy wielką atrakcją jest spływ Krutynią. Trasa spływu prowadzi przez gęste lasy Puszczy Piskiej, zaś w jego trakcie zobaczyć można wiele ciekawych gatunków ptactwa wodnego. Czasem zobaczyć można bobry i wydry. W miejscowości Zielony Lasek kajakarze mijają ciekawy obiekt. To stary, ale działający do dziś młyn wodny. Ta niewielka elektrownia wodna jest udostępniona do zwiedzania.
Warto zatrzymać się na chwilę w Wojnowie. Ta wieś nad Krutynią założona została w 1830 roku przez filiponów. Byli to staroobrzędowcy rosyjski, darzący szczególnym kultem pustelnika Filipa. Z zabytków i ciekawych obiektów zachowały się tutaj: drewniana cerkiew prawosławna oraz żeński klasztor staroobrzędowców. To jedna z ważniejszych atrakcji, jaką mogą się pochwalić Maury, zatem warto jej poświęcić nieco więcej uwagi.