Zaznacz stronę

Okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się w trakcie wyjazdów wakacyjnych na czarterowanie jachtów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego na co zwracać uwagę przy wyborze jachtu, co może się okazać kluczowe, by na wodzie czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli chcecie się tego dowiedzieć zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Wybór firmy czarterującej

Wybór na podstawie ceny będzie kuszący, ale starajmy się unikać decyzji wyłącznie na tej podstawie. Zapoznajmy się z kompleksowo z ofertą. Jeśli to nasz pierwszy czarter jachtów wybierzmy firmę, która daje nam serwis na szklaku, dzięki temu w razie kłopotów z jachtem będzie można oczekiwać wsparcia na postoju. Cena to również wyznacznik jakości usług, stanu jachtu czy wyposażenia, dlatego o tym aspekcie musimy pamiętać.

Jaki jacht najlepszy?

Przede wszystkim należy podkreślić, że różnorodność oferty jest ogromna i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Na wybór jachtu wpływać będą nasze możliwości finansowe, oczekiwania co do wyposażenia czy ilość osób, które będą z nami żeglować, a także umiejętności załogi, która będzie się jachtem zajmowała.

Różnice w cenie

Niekiedy pojawiają się różnice w cenie czarteru takiego samego jachtu i klienci pytają dlaczego tak się dzieje. Wynika to z różnego wieku jachtu, wyposażenia oraz miejsca, gdzie jacht będzie czarterowany. Musimy pamiętać, że rynkiem kieruje popyt i w miejscu gdzie będzie duży można się liczyć z różnicami w cenie w stosunku do tych miejsc, gdzie zainteresowanie jest niewielkie.

Dokumenty od armatora

Czarterujący powinien otrzymać kopię umowy podpisanej z armatorem i kopię dowodu rejestracyjnego. Dołącza się do tego protokół zdawczo – odbiorczy, który będzie podstawą rozliczenia w momencie zwrotu jachtu. Praktycznie zawsze pobierana jest kaucja, która rozliczona zostanie właśnie na podstawie wspominanego protokołu. Kapitan, który będzie na jachcie sternikiem musi posiadać odpowiednie uprawnienia.

Umowa czarteru – na co zwracać uwagę

W sieci możemy szukać wzorów umów, ale musimy pamiętać, że nie ma umowy uniwersalnej. Każda firma ma swoją umowę i należy zdawać sobie sprawę z tego, że przede wszystkim chroni w niej swoje interesy. Dlatego każdą umowę należy dokładnie przeczytać a niejasności skonsultować z prawnikiem.